Přeskočit na obsah

Poznej chmel

Single hop je pivo chmelené jen jedním druhem chmelu. Proto vám nabízí nejlepší možnost poznat chuť jednotlivých chmelových odrůd.

My jsme v roce 2022 ochutnali několik single hopů se sládkem Kubou. Letos tuto možnost nabízí také série Single Hopů od Sibeerie.

I Love the Smell of … In the Morning

1. Nectaron – novozélandská odrůda, charakteristiky: mučenka, ananas, nektarinky, citron

2. Idaho 7 – chmel s pikantní mandarinkovou příchutí, která připomíná marmeládu 

Idaho 7 je velmi oblíbený americký chmel. Pěstitelé chmelu v Idahu k analýze předložili několik odrůd a ta sedmá vynikala, proto dostala název Idaho 7.
Dobře funguje ve spojení s chmely Mosaic, Citra, Chinook, Simcoe, Lotus, Centennial i Azacca. Zvýrazňuje jejich vlastnosti aniž by je potlačil a dost možná i proto je tak oblíbený. Navíc je to dvouúčelový chmel, takže kromě použití ve směsi třeba s výše zmíněnými, může mít v pivu hlavní roli jako Single Hop.
I Sibeeria tento chmel používá velmi často. Několikrát ho například použili v sérii IPA Tone a teď dostává svou příležitost v Single Hopu I Love the Smell of IDAHO 7 in The Morning.

Domácí sládek Kuba (@Jakubprazskej na Twitteru) pro nás ochutnal sadu single hopů.

První ze setu #poznejchmel je Mosaic v bezlep. ejlu Glee od Clocku. Mosaic je především tropické ovoce, lehce pak citrusy z limetky, jemně i mango nebo ananas. A tohle pivo takové je, dost lehké tělo, příjemně vyniká chmel. Hodně tropy, trochu citrusů a manga. Pokud někdo chce cítit onen vyhlášený kočičinec (catty), tak já bych řekl, že tady ve vůni patrný je. A je to přesně v tom duchu, že to není vada, ale deskriptor piva, prostě to tam zapadá.

Druhý z #poznejchmel je Mandarina Bavaria v ejlu Orange Peel od Vika.

Mandarina je už podle názvu sladce mandarinková, citrusová. Tady podpořena pomerančovou kůrou, takže vlastní chmel nehraje takový prim, jak by se na single hop mohlo zdát. Fajn lehký letní pití.

Třetí v #poznejchmel je Citra v NEIPA Citra2 od Chroustu.

Citra je známá hlavně svými citrusy, až pak tropikem, tady je tomu opačně, dominují tropické chutě, až pak nastupují citrusy, nejvíc asi sladká mandarinka. Jo a kočka žádná, supr pitelný šťavnatý pivo:)

Čtvrtým v #poznejchmel je Mosaic v APA od Zichovce.

Mosaic má tropy, mango, limetku, angrešt… a je v současnosti populární. Tady bych řekl, že po prvotním nástupu tropika přechází do limetky a možná i angreštu. Ale kdo ví, tohle pivo je lehký a pije se samo.

Simcoe v Make Simcoe Great Again od Sibeerie.

Simcoe je pryskyřičné, tropické, borůvky, ananas, citrusy, limetky… tahle skvělá NEIPA mi voní příjemně lehce po jehličí a chutná po tropiku s citrusy a dalším sladkém ovoci.

Vista v NEIPA Oasis od Zichovce.

. Vista je po pomerančích, mandarinkách, hruškách a meruňkách. V téhle mírně hořčí a fakt dobré NEIPA nacházím nejvíc mandarinky a ke konci meruňky, za mně spokojenost:)