0
Your Cart
0
Balíkovna jen 39 Kč Výběr: Pivovar | Pivní styl | Balení

14. díl – Alewife

Dnes se ve #febrewery zas podíváme do historie a zas si uděláme výlet do Anglie.

A budou i čarodějnice!:)

Vaření piva je sice doménou hlavně mužů, ale nebylo tomu tak vždy. Co se tedy stalo, že se to změnilo? Taky se dozvíte, proč čarodějnice vyobrazujeme tak, jak jsme zvyklí.  
Vaření piva jako dovednost, um a úděl žen byl opravdu už od těch prvních piv a mělo to jednoduché důvody.

Pivovarnictví zabere docela dost času, naopak nebylo náročné, takže vařit mohl každý, dělá se na jednom místě (=doma)… tudíž ideální záležitost pro ženy v domácnosti. 
Od tohoto okamžiku budu popisovat tehdejší situaci a události v Anglii, ale ve zbytku Evropy to myslím nebylo příliš odlišné.

Pití piva bylo v domácnostech na denním pořádku, ostatně pivo byl hygieničtější nápoj než voda, i z tohoto důvodu byla denní spotřeba cca 1 galon (~4l). 
Jenže tehdejší pivo (13.-15. stol.) nevznikalo v zrovna čistých podmínkám a taky neznali chmel, který kromě hořkosti má konzervační účinky.

Takže takové pivo vydrželo přinejlepším týden, než začlo být kyselé, i zásluhou vysoké spotřeby ženy tedy vařily prakticky každodenně. 
A stejně jako se scházely v zimě na draní peří, tak se také někdy scházely na společné vaření piva, u kterého krátily čas povídáním.

No a když se vaření dařilo, tak mohly prodávat pivo na trzích a vylepšovat tak rodinný rozpočet. 
Určitě čekáte, kdy dojde na čarodějnice, že? Už už, teď na ně dojde.

Když si máte představit čarodějnici, co se vám vybaví? Zkuste se zamyslet, než budete číst dál. 
Ženy prodávající pivo měly na trzích dlouhé nebo vysoké klobouky, nazvěme to libovolně. A proč? Aby v davu ostatních trhovců a trhovkyň byly snadno rozpoznatelné a zákazník mohl jít rovnou k nim. 
Dále často měly na “stánku” velké kotle, ve kterých bylo pivo určené k prodeji.

A často také měly okolo sebe kočky. Ty zase kvůli tomu, že jim odháněly myši od pytlů se sladem a obilím.

A nesmíme zapomenout na košťata na zametání okolo při vaření. 
Vidíte? Dlouhý klobouk (k rozpoznání na trhu), kotel (na vaření piva) a kočka poblíž (k odhánění nebo lovení myší), koště (na zametání)… co vám to tak připomíná?

Bingo, tady máme naše čarodějnice.  
Ještě malá vsuvka, než se budeme víc věnovat čarodějnicím a proč proti nim byla vedena inkvizice.

Existoval totiž rozdíl mezi pivovarnictvím vdané ženy a ženy svobodné nebo ovdovělé. Napadne vás, jaký? 
Je to jednoduché – vdaná žena měla lepší zázemí, dostupnější finance na vybavení a vařila pivo častěji, takže její pivo obvykle bývalo kvalitnější, než pivo ženy svobodné.

A teď zpět k inkvizici. 
Co totiž byla taková inkvizice? (Varování – brutální historická zkratka).

Mohlo to být prosté označení nepohodlné osoby z provádění nevhodných aktivit. A nějak takto se mohli muži dostat k možnosti vařit pivo. Viděli totiž, jak sice drobný, ale výnosný byznys to může být. 
Toto ovládnutí pivovarského řemesla muži je sice historická teorie, někdo by řekl až fabulace, pravdou ale je, že po uplynutí čarodějnických procesů v 17. stol. se s ženami pivovarnicemi příliš nesetkáváme. Možná je to kauzalita, možná korelace, kdo ví, nicméně příběh zajímavý. 
A tohle je celý příběh, který spojuje pivo a čarodějnice. Líbil se vám?

Snad ještě poznámka – žena vařící pivo se tehdy označovala jako alewife, poprvé byl tenhle termín zaznamenám v Anglii v roce 1393. 

• • •